Przygotuj okna na wiosnę

GRAFIKA_OKNA NA WIOSNE 1

Z każdym dniem robi się cieplej, piękniej i słoneczniej. Co zrobić by nie tylko na zewnątrz, ale także w naszych domach zrobiło się jaśniej? Umyć i przygotować okna na wiosnę! Choć paradoksalnie wiedza ta jest dość powszechna, a umiejętność niejako intuicyjna, warto pamiętać o kilku wskazówkach, które sprawią, że nasz dom będzie wyglądał piękniej, a stolarka okienna posłuży nam jeszcze przez wiele lat.

 

Wybierz odpowiedni moment

 

Brzmi to być może jak banał, ale często zapominamy o tym, jak ważne jest prawidłowe dokonanie wyboru… momentu mycia. Już nasze babcie wiedziały, że nie można się za to zabierać w zimny dzień, gdyż szkło jest wówczas delikatniejsze, kruche i może popękać. Z kolei zbyt intensywne słońce spowoduje, że woda będzie szybciej wysychała, powodując pozostawianie na szybach szpecących smug. Warto więc wykorzystać do tej czynności dzień ciepły, ale pochmurny. Ważna jest także godzina. Okien wychodzących na wschód nie myjemy nigdy przed godziną 11, a wychodzących na południe między godziną 11 a 15. Te, skierowane na zachód, nie powinny być czyszczone od 15 aż do zachodu słońca, ale na szczęście okna północne, można myć już o dowolnej porze.

 

Postaw na sprawdzoną kolejność

 

Czyszczenie okien zawsze zaczynamy od ram. Do tego celu wystarczy gąbka, letnia woda oraz odrobina płynu do mycia naczyń. Warto dodać także odrobinę soku z cytryny – zwiększy on efekt czyszczący. Dopiero, gdy starannie oczyścimy ramy, przystępujemy do mycia szyb. Na tym etapie spryskujemy powierzchnię płynem do mycia okien, a następnie bawełnianą szmatką rozprowadzamy go po całej szybie. Nieczystości wycieramy do sucha, nie przejmując się smugami i zaciekami, a następnie sięgamy po sprawdzoną tajną broń – gazetę. To w niej tkwił sekret naszych babć na piękne okna bez smug i zacieków. Spryskaj szybę płynem, rozprowadź ścierką, a następnie zwiń gazetę w papierową kulkę. Dokładnie poleruj nią szybę, aż do momentu uzyskania zadowalającego efektu.

 

Indywidualne podejście

 

Choć rady te pozostają uniwersalne, warto pamiętać, że różne rodzaje okien wymagają różnego traktowania. Okna z PCV łatwiej przyciągają kurz, dlatego należy myć je częściej i stosować do tego celu łagodne środki. Materiały ścierne i żrące mogą powodować matowienie i niszczenie ram. W przypadku okien drewnianych, warto pamiętać o wyeliminowaniu płynów zawierających amoniak – może on uszkodzić lakier. Warto także na bieżąco kontrolować jego warstwę i zwłaszcza po zimie zabezpieczyć go za pomocą preparatu do konserwacji drewna w formie pasty lub mleczka.

 

Zadbaj o aranżację przestrzeni

 

Gdy już umyjesz okna i naprawdę zechcesz poczuć wiosnę, warto wprowadzić do domu radosny nastrój. Czasem kilka drobnych gadżetów sprawia, że całe mieszkanie zaczyna wyglądać inaczej. Pięknie wymyte i wypielęgnowane okna warto podkreślić wybierając o tej porze roku nieco jaśniejsze firanki, zasłony lub rolety. Niezależnie od tego, na którą z tych opcji się zdecydujemy, zwróćmy uwagę na materiały, z których są wykonane. Muszą być nie tylko piękne, ale także praktyczne – a zatem dostarczać do domu odpowiedni dopływ światła. Przestrzeń wokół okna warto wykorzystać na ustawienie wiosennych kwiatów, najlepiej tych doniczkowych i sezonowych, takich jak krokusy, hiacynty czy żonkile. Jesteśmy pewni, że na tak przygotowane na wiosnę okna będziecie z przyjemnością spoglądali – a nie tylko przez nie wyglądali.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *